вторник, 14 април 2020 г.

Гюзлюми


Гюзлюми. Така ги наричаме в Ямболския и Новозагорския край. Чувала съм да им казват Гюзлеми и Гюзлеме, но за мен си остават топъл спомен от моето детство и моята баба... И така по стъпките на баба, сякаш цял живот съм точила кори. Това е третия път в който правя опит и съм много горда със себе си. 
По стара традиция баницата върви с айрян или боза. Е аз във Финландия няма от къде да намеря боза затова айрян. От това тесто излизат 12 броя с големина 16х16 см. Вие по желание може да разделите тестото на повече или на по-малко части. Съответно гюзлюмите ще станат повече и по-малки или по-малко и по-големи. Избора е ваш.


Гюзлюми


Продукти за 12 броя:

300 мл. топла вода 
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
2 с.л. олио
6 гр. суха мая
520 гр. брашно ( аз измервам с мерителна кана 900 мл.)

За пълнежа:

300 гр. сирене (може повече или по-малко)
олио/разтопено масло
краве масло за намазване
олио за изпичане

Приготвяне:

Към позатоплената вода добавете захарта и маята. Разбъркайте и оставете на страна за няколко минути. След това добавете солта, олиото, оцета и пресятото брашно на части. Месете докато получите гладко нелепнещо тесто. Аз направих това в робота. Оставете тестото да почине за около 30 минути. Разделете тестото на 12 равни части и оформете всяка част на топче. Покрийте топчетата с кърпа или стреч фолио за да не изсъхват. Разточете всяко топче на тънък лист, поръсете с олио или разтопено масло (аз използвам олио и после готовите гюзлюми мажа с масло) и сирене и сгънете като пощенски плик. Намажете тигана или сача с олио (1 с.л. е достатъчна) и изпечете гюзлюмата от двете страни за няколко минути. Готовата гюзлюма намажете с масло. 
Според мен по хубави стават гюзлюмите на сач, но и отнема повече време. За това когато не разполагате с много време и тигана върши чудесна работа.








Няма коментари:

Публикуване на коментар